Zpátky do historie

Zpátky do historie

Běstvinský potok spláchl obec Běstvina

Psal se den 7 červen roku 2007. Byl příjemný sluneční den, jen dopoledne přešla silnější dešťová přeháňka. Nic nenasvědčovalo co se stane o pár hodin déle.

Bylo přibližně půl páté, když se nebe rychle zatáhlo a z mraků se spustil silný déšť. O zhruba dvacet minut později se místní potok rozlil ze svého koryta a začal pustošit naší obec. Členům jednotky se rozdrnčel telefon a obyvatelé nám začali hlásit škody.

O půl šesté byl vyhlášen poplach naší jednotce společně s jednotkami Třemošnice, Ronov nad Doubravou a hasičskému záchrannému sboru ze Seče. V tu dobu již přestalo pršet a jednotky se sjížděli na náves. Velitel zásahu rozhodl o postupném odčerpávání zatopených domů. Vytopen sklep či dům byl v čísle popisném ev. 22, 27, 75, 134, 28, 14 a 22. Vytopená studna u č.p. 51 a zaplavený dvůr či stodola u č.p. 12, 136 a ev. 22. Došlo taktéž k vyplavení rybníků nad Běstvinou. Zásah ze strany hasičů byl ukončen po 20 hodině.

Druhý den pokračoval úklid obce a byla opět nasazena naše jednotka. Dále jsme ze starostkou obce Jarmilou Málkovou provedli kontrolu koryta potoka a bylo rozhodnuto o okamžitém částečném vyčištění. Druhý den jednotka ještě odčerpávala některé sklepy a studnu.

Celkem naší jednotku zaměstnal tento zásah přes 23 hodin. Po této povodni došlo k úpravě koryta místního potoka a bylo přijato i povodňové opatření. Zároveň byla v obci obnovena povodňová komise obce a naše jednotka nyní disponuje materiálem pro protipovodňová opatření.

admin

Website:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *