požáry lesa

Během letošního jara 2019 je velký nárůst požárů lesních porostů. V našem okrsku byl největší v Žlebských Chvalovicích, kde hořel les hned dvakrát. Ten druhý byl o přibližné rozloze 300 x 300 metrů a na místo muselo vyjet hned pět jednotek hasičů a na místě zasahovalo 8 cisteren.

Foto: Události online ( požár Žlebské Chvalovice )

Hodně často se podceňuje uhašení požářiště. Pokud řádně neuhasíte ohniště, může se stát, že žhavé uhlíky rozfouká vítr a nebo se požár dostane do kořenové soustavy stromů. Tento požár pak může hořet i několik dní než je zpozorován.

Foto: Události online ( požár Žlebské Chvalovice )

Platí několik zásad, které je potřeba při pálení v lese dodržovat.

1/ Vždy mějte pálení nahlášeno na operačním středisku hasičů viz. sekce pálení – odkaz na portál

2/ Mějte u sebe základní hasební pomůcky (vědro s vodou, hasící přístroj, lopatu a podobně) pro případ, že se oheň začne rozšiřovat

3/ Mějte u sebe mobilní telefon, pro případ, že se Vám oheň nekontrolovatelně rozšíří a vy budete muset přivolat pomoc

4/ Před pálením si vždy zjistěte, zda je pálení povoleno (pokud ohlásíte pálení hasičům, tak v případě, že by byl vydán zákaz, budou Vás informovat.

5/ Ohniště by mělo být ohraničeno například kameny.